Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ayakta Kılabilecek Durumdayken Nafileyi Oturarak Kılmak

3 sene önce
661 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Ayakta Kılabilecek Durumdayken Nafileyi Oturarak Kılmak

Ayakta kılabilecek güce sahipken nafile namaz oturarak kılınabilir. Ancak oturarak kılanlar, ayakta kılanların elde edeceği sevabın yarısını elde ederler. *1 Ama bir özürden dolayı *2 oturarak kılanlar bu hükmün dışındadır. Oturarak kılanlar, “et-Tahiyyâtü” de oturanlar gibi otururlar. Ayakta başlanılan nafile bir namazın oturarak tamamlanmasında bir sakınca yoktur, bu hususta öne sürülen görüşlerin en doğrusu da budur. *3

 

*1 Nitekim Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam): “En iyisi (namazı) ayakta kılmaktır; oturarak kılana, ayakta kılana verilen sevabın yarısı verilir” buyurmuştur.
*2 Yani ayakta kılmaya gücü yetmediği için oturarak namaz kılan kimse de ayakta kılanın sevabına erişir. Çünkü gücü ancak buna yetmektedir ve Allah, hiçbir kimseyi altından kalkamayacağı bir şeyle mükellef kılmamıştır.
*3 Bu, Ebu Hanîfe’nin görüşüdür. Sebebine gelince, Nafile namazın doğru olabilmesi için ayakta kılmak şart değildir, binâenaleyh terki caizdir… Ebu Yûsuf ve Muhammed ise, nafileye ayakta başlanıldığı zaman bunun mutlaka ayakta tamamlanması gerekir, çünkü namaza başlamak mutlaka bitirmeyi gerektirir; dolayısıyla namazın, başlanıldığı zamanki durumdan daha düşük bir hal (ve pozisyon)da bitirilmesi uygun olmaz, demişlerdir.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.