Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Farzlardan Sonra Yapılan Dua, Zikir ve Tesbihat

3 sene önce
3.659 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Farzlardan Sonra Yapılan Dua, Zikir ve Tesbihat

Farzdan hemen sonra varsa sünneti kılmaya kalkmak sünnettir. Şemsü’l-Eimme el-Hulvânî: “Farzla sünnet arasında dua okumanın bir sakıncası yoktur” demiştir. İmamın farzdan sonra, sünnet kılmak için sol tarafa çekilmesi ve daha sonra da insanlara dönmesi müstehabdır.
(İmam ve cemaat namazdan sonra) üç kere istiğfar ederler; *1 Âyet el-kürsî’yi, Muavvizeteyn’i, *2 okurlar ve otuz üç kere (sübha-nallah diyerek) teşbih getirirler, aym şekilde (otuz üç kere elhamdülillah diyerek) Allah’a hamd eder ve (otuz üç kere Allâhü ekber diyerek) Allah’ı tekbir ederler. Sonra da: “Lâ ilahe illallahü vahdehû lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir *3 derler. En sonunda da ellerini kaldırıp hem kendileri, hem de müslümanlar için dua edip *4 ellerini yüzlerine sürerler.

 

*1 Müslim’in Sevban’dan rivayetine göre, «Peygamber (Aleyhissalâtü vesselam), “namazını kılıp (insanlara) döndüğünde üç kere Allah’a istiğfar eder ve: ‘Allahümme entesselâmü ve minkesselâmü tebarekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm’ derdi.” Başka bir rivayette Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam): “Her namazın ardından kim üç kere Allah’a istiğfar ederek: “Estağfirullahe’lazîmüllezî lâ ilahe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm ve etûbu ileyh’ derse; ordudan firar etmiş olsa dahi günahları affolunur” demiştir.
*2 Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam): “Her namazın sonunda âyet el-kürsî okuyanların cennete girmelerine ölümden başka bir engel yoktur” buyurmuştur. Ukbe b. Âmir de: “Rasûlullah (Aleyhissalâtü vesselam) bana, her namazın sonunda muavvizeteynleri (yani Felah ve Nâs sûrelerini) okumamı emretti” demiştir.
*3 Rivayete göre Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam): “Her namazdan sonra kim otuz üç kere Sübhanallah, otuz üç kere el-Hamdülillah, otuz üç kere Allâhü ekber derse -ki tamamı doksan dokuz eder- ve yüzüncüde de ‘lâ ilahe illallâhu vahdehû lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir, derse, günahı deniz köpüğü kadar da olsa affolunur” buyurmuştur.
*4 Rivayet olunduğuna göre Efendimiz (Aleyhisselâm) Muaz’a: “Vallahi ya Muaz, seni seviyorum. Her namazdan sonra, tavsiye ederim, ‘Allahümme emnî alâ zikrike ve şükrike ve hüsni ıbâdetike’ diye dua etmekten asla geri durma” diye söylemiştir.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.