Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hac Nasıl Yapılır?

5 sene önce
1.363 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hac Nasıl Yapılır?
Birkimse hac yapmak istediğinde, aşağıdaki şekilde hareket etmelidir: [
1) Tırnaklarını keser, bıyıklarını kısaltır, saçlarını tıraş eder veya kısaltır, abdest alır veya yıkanır, yıkanmak daha efdaldir. Sonra vücudunun alt kısmına saracağı izâr ile üst kısmına saracağı ridâyı giyer. İzâr ve ridânın beyaz ve
yeni olması efdaldir. Güzel koku sürünür, iki rek’at namaz kılar ve şöyle söyler:
“Allahümme innî ürîdü’l hacce feyessirhü li ve tekabbelhü minni.”Allah’ım, ben haccetmek istiyorum. Bunu bana kolay kıl ve benden kabul eyle.”

Sonra şu şekilde telbiye okur: “Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke, lebbeyk inne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk, laşerike leke.” “Emrine âmâdeyim Allah’ım, emrine boyun eğmişim. Emrindeyim, senin ortağın yok. Sana yönelmişim, hamd de senin nimet de senin, mülk de… Senin ortağın (ve benzerin) yok.”
Kalben niyet ederek telbiye okuduğu takdirde de ihrama girmiş olur.

2) Bunları yapan kimseye hanımına yaklaşmak, kötü ve çirkin sözler söylemek, fisk, yani günah ve haram olan birşeyi irtikâb etmek, çekişme ve didişmeye girmek; karadaki av hayvanlarını öldürmek, buna işaret ve delâlet etmek; başını veya yüzünü örtmek, yahut saçını kısaltmak, yahut tırnaklarını kesmek, yahut koku sürünmek, yahut gömlek, pantolon veya benzeri dikişli şeyleri giymek, yahut ayakkabı veya mest giymek haram olur. Fakat bu kimsenin yıkanması, hamama girmesi, evde benzeri yerlerde gölgelenmesi caizdir.

3) Mekke’ye girdiğinde, önce Mescid-i Harâm’dan başlayarak kabe’yi yedi kere tavaf eder. Tavafa Hacerü’l- Esved’den başlar; tam karşısına alır, ellerini kaldırıp tekbir, tehlil getirir ve mümkünse öper. İşte buna kudüm
tavafı denir ki sünnettir. İki rek’at namaz kılar, Safa ve Merve’ye çıkar ve her defasında Safa’dan başlayıp Merve’de bitirmek üzere bu ikisi arasında yedi kere sa’y eder.

4) Bunları yaptıktan sonra zilhiccenin sekizinci günü olan terviye gününe kadar bekler. Bugün gelince, güneş doğduktan sonra Mina’ya gider ve geceyi orada geçirir.

5) Zilhiccenin dokuzuncu gününde Arafat’a gider, imamın hutbesini duyabilmek için Cebel-i Rahme (Rahmet Dağı)’nin yakınına durur ve ondan yapılması gereken hac menâsikini öğrenir. Gün batınca da Müzdelife’ye gider ve geceyi orada geçirir.

6) Zilhice’nin onuncu günü olan kurban bayramı günü tan yeri ağarınca, henüz gecenin son karanlıkları dağılmadan sabah namazını kılar, sonra Müzdelife’de, bir an için dahi olsa vakfe yapar. Sonra güneş henüz doğmadan Mina’ya gider ve Akabe Cemresi’ne yedi taş atar, attığı her taşla birlikte tekbir getirir. Sonra eğer isterse bir koyun keser, sonra saçını tıraş eder veya kısaltır, ama tıraş olmak daha efdaldir. Bütün bunları yapıp bitirince, kadınlar , ihramlıya yasak olan bütün şeyler helâl olur.

7) Sonra eğer mümkünse aynı gün, yani kurban bayram günü Mekke’ye döner, mümkün değilse bundan bir gün sonra döner, buda mümkün olmazsa on ikinci günü döner ve artık bundan daha sonraya kalmaz. Mekke’de iken Kâ’be’yi yedi kere tavaf eder [ki; işte bu, aynı zamanda ziyaret tavafı da denilen ifâza tavafıdır ve haccın
rüknüdür.] Bu tavaf yapılınca, kadınlar da dahil artık herşey helâl olur.

8) Bayram günü Mekke’ye gidip ziyaret tavafını da yapınca, (yine) bugün Mina’ya giderek geceyi orada geçirir.

9) Zilhiccenin on birinci günü gelince, zeval vaktinden sonra her cemreye yedi taş olmak üzere üç cemreye de taş atar. Taşlamaya Mescid-i Haram tarafına düşen cemreden başlar, sonra onun yanındakini ve nihayet Akabe cemresini taşlar.

10) Ayın on ikinci gününde, on birinde yaptıklarının aynısını yapar ve böylece hac (farizası) sona ermiş olur.

11) Sonra Mekke’ye döner ve Kâ’be’yi yedi kez tavaf eder. [Bu sader tavafına aynı zamanda veda tavafı veya son tavaf denir ki, haccın vâciplerindendir.]

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.