Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz.Abdülkadir Geylaninin Doğumu

5 sene önce
6.956 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hazret-i Pir’in Doğumu
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), hicri 470 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisine doğum tarihi sorulduğunda “Tam olarak bilemiyorum. Ama Bağdat’a Allame et- Temimi’nin öldüğü sene geldim. O zaman 18 yaşındaydım” diye bir cevap vermiştir. Et- Temimi ise hicri 488 senesinde vefat etmiştir. Annesi, doğum yaşı geçtikten sonra onu doğurdu. Doğumunda annesi 60 yaşında idi. Dünyaya nurlu ve heybetli olarak geldi. Öyle ki yüzüne kimse bakamazdı.
Doğumu ile babası şöyle müjdelenmiştir. Babası rüyasında Resulullah Efendimizi صلى الله عليه وسلم, sahaberi, din imamlarını ve büyük evliyaları
gördü. Peygamber Efendimiz صلى الله عليه وسلم kendisine: “Ey oğlum! Ey Ebu Salih! Allah-
u Teâla جل جلاله sana bir oğul ihsan etti. O, benim oğlum ve sevgilim; aynı
zamanda Allah’u Teâla’nın جل جلاله sevgilisidir. Onun evliyalar arasındaki şanı,
benim nebiler ve resuller arasındaki şanım gibi olacaktır.” buyurdu. Peygamberimizle beraber gelen nebi ve resuller, Efendimiz’e صلى الله عليه وسلم uyarak Hz.
Pir Şeyh Abdûlkadir’in (ks) babasına şu müjdeyi de verirler:
“On iki imam ve belli birkaç büyük zâtın dışında bütün veliler, bu oğlunun itaati altında olur ve onun ayaklarını boyunlarına koyup onun sebebi ile yüksek derecelere erişir. Ona itaatten ayrılanlar yakınlık zirvesinden, uzaklık ve mahrumluk çukuruna düşerler.”
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) doğumu şerefine Cenab-ı Hak, o gece dünyaya gelen 1100 erkek çocuğa evliyalık ihsan etmiştir. Doğduğu zaman Peygamber Efendimiz’in صلى الله عليه وسلم “Mirac Gecesinde” omzuna bastığı ayak
izleri, Hz. Şeyh’in iki omuzu arasında görülmüştür.
Hz. Şeyh’in hakkında şöyle anlatılır:
Abdûlkadir Geylani (ks)’nin doğumu Ramazan ayına tevafuk etmiştir. Abdûlkadir Geylani (ks) gündüzleri bir türlü meme emmez olmuştur. Ramazan ayı çıkarken hava bulutlu olduğundan hilali görmeyen insanlar, doğru Ümmü’l Hayr’a (annesine) koşarak çocuğun o gün meme emip emmediğini sormuşlar. “Hayır!” cevabını alınca Ramazan ayının bitmediğini anlamışlardır. Ondan sonra Geylan ülkesinde Ramazan ayında gündüz vakti meme emmeyen çocukların şerefli ve geleceği önemli çocuklar olduğu kanaati hâkim olmaya başlamıştır.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.