Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz.Abdulkadir Geylani’nin İbadetleri

5 sene önce
4.195 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hz. Pir’in İbadetleri
Hz. Pir, oğlu Abdulcebbar ile evlerine gidiyorlardı. Evin kapısına vardıkları zaman Gavs Hazretleri birden kayboldular, babasının arkasında yürümekte olan Abdulcebbar babasının aniden önünden kaybolduğunu görünce eve girdiğini zannetti; eve girip annesine, babasının nerede olduğunu sordu. Annesi:
“15 gündür Gavs Hazretleri eve gelmemişlerdir.” deyince babasının ibadet ettiği hücreye vardı. Hücrenin kapısı kapalı ve arkadan sürgülüydü. Hücrenin kapısı önünde saygıyla ellerini göğsünün üzerinde bağlayıp beklemeye başladı. Gece yarısından sonra hücrenin kapısını açan Gavs’ul A’zam Hazretleri oğlunun kapı önünde saygı ile durduğunu görünce şöyle buyurdu: “Oğlum! Sen benim eve gelmediğimi, hücremde ibadet ettiğimi beğenip bunun güzel bir amel olduğunu düşünüyorsun. Ama böyle ederlerse nesiller devam edemez. Gerçi ben eve gitmiyor hücremde geceliyorum. Lakin halk bu halimi görüp taklit etmesin diye göstermiyorum. Bugün senin gördüğün gibi herkes benim eve gittiğimi görür ve ona göre hareket edip evlerine giderler.”
Her gün 1000 rekât namaz kılardı. Namazlarında ekseriye Müzzemmil ve Rahman surelerini okurlardı. İhlâs suresini 100’den az okumazlardı. Her vakit namazından sonra Kur’an-ı Kerim okumayı ihmal etmezlerdi.
Her gece ve her gün “Erbainiyye” denilen 40 esmayı 660 kere okurlardı. Kuşluk, ikindi ve teheccüd namazlarından sonra “Dua-ı Seyf” okurlardı. “Salavatul Kübra”, “Esma-ûl Hüsna” ve “Esma-ûn Nebi’yi 1000’er kere okurlardı.
Bazı muteber kitaplarda yazılıdır ki; Gavs’ul A’zam Hazretleri her gün kendi kesesinden bir köle satın alırdı. Onu irşad edip ilahi vuslata erdirdikten sonra azad buyururlardı. Her gün bu adetlerine devam ederlerdi.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.