Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz. Geylani’nin Çocukları

4 sene önce
14.686 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hz. Pir’in Çocukları
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) yapmış olduğu 4 evlilikten 22 kız, 27 erkek olmak üzere toplam 49 çocuğu dünyaya gelmiştir.
İbn-i Neccar tarihinde şöyle der: “Şeyh Abdûlkadir’in oğlu Abdürrezzak’ı şöyle söylerken işittim: “Babamın 27 erkek, 22 kız olmak üzere 49 çocuğu olmuştur. Ne var ki, onlardan sadece 13 erkek ve 1 kız çocuğu hayatta kaldı.” Demek ki, Hz. Pir’in (ks) 14 erkek ve 21 kız çocuğu kendisinden önce vefat etmiştir.
Kız çocuklarından sadece birisinin ismi bilinmektedir ki, o da babaannesinin ismini alan Emetü’l – Cebbar Fatıma’dır.
Erkek çocuklarının ise (tespit edebildiğimiz kadarı ile) isimleri şöyledir:
1. Şerefeddin Ebu Muhammed İsa: 1178’de (h. 573) vefat etmiştir. Babasının vefatından sonra Şam’a gitmiş, orada hadis tahsili yaptıktan sonra Mısır’a göç etmiş, orada vefat etmiştir.
2. Siraceddin Ebu Abdurrahman Abdülcebbar: 1180’de (h. 575) 28 yaşında iken vefat etmiştir.
3. Ebu Abdillah Abdurrahman: 1114’te doğmuş (h. 508), 1193’te Bağdat’ta vefat etmiştir. Kardeşleri içerisinde en uzun yaşayanıdır.
4. Ebu İshak İbrahim: 1195’te Vasıt’ta vefat etmiştir.
5. Seyfeddin Ebu Abdillah Abdülvehhab: 1128’de doğmuş, 1196’da vefat etmiştir. İlim için acem topraklarına yolculuklar yapmıştır. 20 yaşından itibaren babasının yerine medresede dersleri zaman zaman o okutmuştur.
6. Ebu Zekeriya Yahya:1155’te doğmuş, küçük yaşta Mısır’a gitmiş, sonra Bağdat’a dönmüş ve 1204’te vefat etmiştir. Hz. Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) en küçük oğludur. Kaynaklar, annesinin Habeşli olduğunu yazmaktadır.
7. Ebu’l Fazl Muhammed: 1204’te Bağdat’ta vefat etmiştir.
8. Ebu Muhammed Abdulaziz: 1139’da doğmuş, 1206’da Sencar’ın bir köyünde vefat etmiştir.
9. Taceddin Ebu Bekir Abdürrezzak: 1134’te doğmuş, 1207’de Bağdat’ta vefat etmiştir. Cenazesine kalabalık bir topluluk iştirak etmiş, şehrin birkaç yerinde cenaze namazı kılınmıştır. Allah-u Teâla’dan جل جلاله hayâsı sebebi ile 30 sene başını semaya kaldırmamıştır.
10. Ziyaeddin Ebu Nasr Musa: 1144’te doğmuş, Dımaşk’a gitmiş, oradan Mısır’a geçmiş, sonra Dımaşk’a tekrar dönmüş 1219 tarihinde vefat etmiş ve Kasyon Dağı’na gömülmüştür. Hz. Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) en son vefat eden çocuğudur.
Bunlardan başka çocuklardan sadece ismi tespit edilebilenler ise şunlardır:
11. Süleyman
12. El- Mübarek
13. Salih
14. Abdülgani
15. Abdurrahman
16. Yusuf
17. Abdülgaffar
18. Habibullah
19. Zahid
20. Mansur
21. Abdülgafur
22. Abdülhalık
23. Abdürrauf
24. Mecdeddin
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), çocuklarının terbiyesine ve güzel ahlak ile yetişmesine son derece önem verirdi. Çocuklarının tamamı, ilim icazetlerini babalarından almışlardır.
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), evlat sevgisini ve acısını enderinden yaşayanlardan biridir. 49 evladı olan Pir’in 35 evladı kendisinden önce vefat etmiştir. Bu yönü ile de Resulullah’a صلى الله عليه وسلم benzerliği
dikkat çekicidir.
O evlat acısına sabr-ı cemil ile göğüs gerdi. Halifelerinden Cübbai bu konuda şöyle demektedir: Şeyhimiz, Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks) şöyle demiştir:
“Bir çocuğum doğduğunda onu ellerime alır, “Bu benim için ölüdür” der, onun sevgisini kalbimden atardım. Çocuklarımdan biri öldüğünde de onun ölümü bana tesir etmezdi. Çünkü daha doğar doğmaz onun sevgisini kalbimden çıkarmıştım!” bundan dolayıdır ki, o, sohbet ederken veya ders verirken kız veya erkek çocuklarından birisinin ölüm haberi gelirdi de, o sohbeti kesmez, kürsüye çıkar vaazına devam ederdi. Ölü yıkayıcı cenazeyi yıkadıktan sonra onu Şeyhin meclisine getirirler, Şeyh de onun cenaze namazını kıldırırdı.
Çocuklarının sayısının çok olması, bir bakıma tarikatının yayılmasında en önemli unsurlarından birisi olmuştur. Zira onlar, babalarının mirasına sahip çıkmışlar ve kadiri tarikatının yayılması için büyük çaba göstermişlerdir. Bazıları bu uğurda Bağdat’ta kalmış bazıları ise uzak bölgelere hicret etmiş, bulundukları bölgelerde tarikatı yaymaya çalışmışlardır. Kahire, Şam, Halep, Vasıt, Hama bölgelerinde tarikat oldukça yaygınlaşmıştır. Hz.Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) torunlarından birçok kişi, 1258 yılındaki Moğol istilasında şehit edilmiştir.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.