Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks) Mezhebi

5 sene önce
5.046 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hz. Pir’in Mezhebi
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), Hanbeli mezhebine mensuptur. O kadar ki, Hanbeli mezhebi içerisinde müçtehid olmuştur. Şafii fıkhından da fetva verdiği olurdu.
Büyük şeyhlerden nakledilmiştir
“Bir gün Hz. Pir Abdûlkadir Geylani’nin (ks) gönlüne başka mezhebe geçeyim”, diye bir fikir geldi. O gece rüyasında Resulullah’ı صلى الله عليه وسلم, ashabı ile
birlikte toplanmış bir halde gördü. İmam Ahmet bin Hanbel, orada kendi sakalını eli ile tutmuş Peygamber Efendimiz’e şöyle niyaz ediyordu:
―“Ya Resulullah! صلى الله عليه وسلم Evladınız Muhyiddin Seyyid Abdulkadir’e emir
buyurunuz, bu zayıf şeyhi himaye etsin”. Efendimiz: صلى الله عليه وسلم
―” Ey Abdulkadir! Şeyhin dediğini kabul et ” buyurdular ve Hz. Pir, sabah namazını Hanbelî camiinde kıldı. O gün camide imamdan başka cemaat yok iken Hz. Pir’in bulunması sebebi ile o kadar cemaat oldu ki, boş yer kalmadı.
Ravi diyor ki: “Eğer, o gün Hz. Pir Hanbelî camiinde hazır bulunmasaydı Hanbelî mezhebi son bulurdu.”
“Behçetül Esrar “adlı kitapta şöyle yazılıdır:
Hz. Pir, bir gün evliyadan oluşan bir cemaatle Ahmet b. Hanbel’ in kabrini ziyarete gitmişti. İmam Ahmed bin Hanbel’in elinde bir gömlekle kabirden çıktığını, gömleği Hz. Pir’e verip onunla kucaklaştığını gördüler. Sonra İmam Ahmed şöyle dedi: “Ya Seyyid Abdulkadir! Şeriat, hakikat ve hal ilimlerinde belki sana ihtiyacım olur.”
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani, Bağdat’ta uzlette iken İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin türbedarlığını da yapmış, onunla manevi olarak görüşmüştür.
Şeyh Abdûlkadir (ks) ile İmam-ı Azam (ra) ruhani olarak görüştüklerinde, İmam-ı Azam:
Ey Sultan Seyyid Abdulkadir! Şeriatta benim mezhebimi değil de, İmam Ahmed bin Hanbel’in mezhebini seçmişsin, sebebi nedir? Hâlbuki ben, deden Cafer-i Sadıktan feyz aldım. Ondan iki sene istifade ettim ve o iki senenin mahsulü ve bereketi için “O iki sene olmasaydı Numan helak olmuştu” dedim diye sordu. Şeyh Abdûlkadir cevaben:
“İki nedenden dolayı o mezhebi seçtim. Birincisi onun mezhebi çok zayıflamış, ehli azalmıştır. İkincisi o muhtaçtır, ben de muhtacım. Dedem Resulullah’da صلى الله عليه وسلم muhtaç olmayı istemiştir. “Yarabbi! Beni miskin olarak
yaşat, miskin olarak öldür ve miskinler zümresiyle haşr eyle” buyurmuştur” dedi.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.