Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Namazda Avret Mahallinin Örtülmesi

3 sene önce
709 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Namazda Avret Mahallinin Örtülmesi

        İpek, ot yahut çamur gibi şeylerle de olsa örtünecek bir şey bulamayanların dahi (kıldıkları namazın) iadesi gerekmez, kullanılmasında bir sakınca bulunmayan *1 ve dörtte biri temiz bir örtü varken çıplak olarak namaz kılınmaz. Dörtte birinden azı temiz olan bir örtüyle namaz kılıp kılmamak serbesttir. Ne var ki tamamen pis bir elbise içerisinde namaz kılmak, çıplak olarak kılmaktan daha iyidir. Avret yerinin bir mm dahi olsa örtecek bir şey bulunduğunda bunun mutlaka kullanılması gerekir. Bununla ön ve arka taraf örtülür, değilse ikisinden biri kapatılır. Bazı alimler arka, bir kısmı da ön taraf kapatılır dediler. Çıplak kimsenin oturup ayaklarını kıble yönüne doğru uzatarak îmâ ile kılması menduptur (iyidir). Eğer ayakta îmâ ile yahut rükû ve secdeyle kılarsa da olur.
       Erkeğin avret yeri, göbekle diz kapağının altı arasındaki bölgedir. Hür olmayan câriye kadınların göbekle diz kapaklan arasındaki bölgelerinden başka ayrıca karın ve sırt bölgeleri ile, hür kadınların yüzleri, elleri ve ayakları hariç, bütün vücutları avret mahallidir.
       Avret mahallinin dörtte birinin açılması namazın sıhhatine mânidir. Avret mahallinden olan azaların değişik yerleri açılır da bu açılan yerlerin toplamı avret mahallindeki en küçük âzânın dörtte birine ulaşırsa namaza mâni olur, aksi halde olmaz.

 

*1 Burada kastedilen şudur: Bulunan örtü başkasına ait olduğu ve bunu, namaz kılanın kullanmasına izin verdiği tekdirde bu örtünün kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aksi halde onu kullanmak şer’an caiz değildir. Sahibinin izni olmaksızın kullanılan bu Örtüyle namaz sahih olursa da alıp kullanan günahkâr olur.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.