Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Namazı Kesmek Ne Zaman Caizdir, Ne Zaman Değildir?

5 sene önce
1.020 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Namazı Kesmek Ne Zaman Caizdir, Ne Zaman Değildir?
Tek başına farz namazına başlayan bir kimse, birlikte namaz kılmak üzere o mahalde cemaat olunduğunda, başladığı rek’atın secdesini yapmadıkça veya dört rek’atlı olmayan bir namazın birinci rek’atın secdesini yapsa bile bu kılmakta olduğu namazını keser ve imama uyar.
Eğer kılmakta olduğu dört rek’atlı bir namazın birinci rek’atının secdesini yapmışsa, buna ikinci bir rek’at ekleyerek selâm verir ve imama uyar. Kılmış olduğu bu iki rek’at da olmuş olur.
Eğer üç rek’at kılmışsa bunu dörde tamamlar ve sonra da nafile niyetiyle imama uyar, ancak ikindi namazlarında böyle imama uyulmaz.
Üçüncüye kalkar da henüz secdesini yapmadan cemaatla namaza başlarsa, ayakta selâm vererek namazı bırakır ki diğer görüşler içerisinde en doğrusu budur.
Cumanın sünnetini kılarken imam hatib hutbeye çıkarsa veya öğle namazının sünnetini kılarken cemaatla namaz kılmaya başlanırsa, iki rek’atı tamamlayınca selâm verirki en makbûlü de budur- ve (başlayıp bıraktığı bu sünneti) farzdan sonra kaza eder.
Camiye geldiğinde imam farz namazını kıldırıyorsa, sünnet namazıyla meşgul olmayıp imama uyar. Ancak, cemaata yetişeceğinden eminse, sabah namazının sünnetini kılmayayıp durabilir, aksi halde onu da terkeder.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.