Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sa’d Bin Rebî (r.a)

3 sene önce
504 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Sa’d Bin Rebî – Şehîd olurken nasîhat eden sahâbî.

Sa’d bin Rebî’ hazretleri, Eshâb-ı kirâmın büyüklerindendir. Resûlaleyhisselâmınbi’setininonbirinci senesinde, Akabe mevkiîndeMedîneli on iki kişi ile buluştu. Bunlardan biri de Sa’d bin Rebî’ idi.

 

Burada Peygamber efendimize, “Allahüteâlâya hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zina etmemek, çocuklarını öldürmemek, kimseye iftira etmemek, hiçbir hayırlı işe karşı çıkmamak” hususunda biat ettiler. Söz verdiler.

 

Cenneti hazırlamıştır

Peygamber efendimiz de onlara buyurdu ki:

– Verdiği sözde duranın, ücret ve mükâfatına Allahüteâlâ garanti vermiş, onlara Cenneti hazırlamıştır. Kim insanlık îcâbı, bunlardan birini işler de, ondan dolayı dünyada cezâya uğratılırsa, bu ona keffâret olur! Kim de yine bunlardan insanlık îcâbı birini işlerse, yaptığı o şeyi Allahüteâlâ gizler, açığa vurmazsa, onun işi Allahüteâlâya kalır. Dilerse onu bağışlar, dilerse azâba uğratır.

 

Ayrıca, “Gerek sıkıntı ve darlıkta ve gerekse rahatlık zamanında söz dinlemek ve itâat etmek, başta gelir. Resûlullah, bizzat, onların üstünde bir tercihe sahip olup, ona karşı itâatli olacaklar.” söz verdiler.

 

Hazret-i Sa’d, Bedir ve Uhud gazâlarında bulundu. Uhud’da büyük kahramanlıklar gösterdi. Vücûdu delik deşik oldu. Uhud muharebesinde, bir ara, müslümanlar arasında karışıklık başladı. Hazret-i Sa’d o zaman, gevşeklik göstermedi. Eshâb-ı kirâma Akabe biatında, canlarını fedâ edeceklerine dâir verdikleri sözü ve yemîni hatırlattı.

 

Muharebe sona erip, Kureyş müşrikleri çekilip gitmişlerdi. Resûlaleyhisselâm sordu:

– Sa’d bin Rebî’nin ne durumda olduğunu, canlılar arasında mı, yoksa ölüler içerisinde mi olduğunu, tesbit edip, bana kim haber getirir? Bir ara onu şu tarafta görmüştüm.

 

Ensârdan bir zât dedi ki:

– Bu işi ben yaparım, yâResûlallah.

Haber getirmeye giden Muhammed bin Mesleme veya Ubeyy bin Ka’b’dan biri idi. Resûlullah efendimizin işâret buyurduğu tarafa gitti. Vâdide yatan şehîdler arasında, seslenerek dolaştı. Fakat cevap alamadı. Bu defa seslendi:

– Ey Sa’d, beni sana Resûlullah gönderdi!

O zaman Sa’d hazretleri inliyerek kımıldandı. Haber için gelen zât da dedi ki:

– Resûlullah, senin sağlar mı, yoksa ölüler arasında mı olduğunu, araştırıp, kendisine haber vermemi emretti.

Ensâra da selâm söyle!

Bunun üzerine Hazret-i Sa’d şu cevâbı verdi:

– Ben artık ölüler arasındayım! Resûlullaha selâmımı arz et ve “Sa’d bin Rebî’ ümmetine doğru yolu göstermek için rehberlik yapan Peygambere verilecek mükâfatların en üstünü ile,Allahüteâlâ seni mükâfatlandırsın diyor” de!

 

Kavmin Ensâr’a da selâm söyle! Onlara da, “Sa’d bin Rebî’ size, Akâbe gecesinde, Resûlaleyhisselâmı korumaya dâir söz verip, yemîn etmediniz mi? Vallahi hayatta bulunduğunuz müddetçe, Peygamber efendimizi iyi korumayıp, ona bir zarar gelirse, sizin için, Allahüteâlânın yanında gösterebileceğiniz hiç bir mazeret yoktur, diyor” de!

 

Bunları söyledikten bir müddet sonra da vefât etti.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.