Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sehl bin Sa’d (r.a)

3 sene önce
478 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Medîne’de en son vefât eden sahâbî

Sehl bin Sa’d çok genç yaşta olduğundan Peygamberimizle hiçbir savaşa katılamadı, ama ondan, çok ilim öğrendi. Hazret-i Sehl’in babası Sa’d bin Mâlik, Bedir savaşında çok yararlıklar gösterdi. Müslümanlar arasında kahramanca savaşırken ansızın yemiş olduğu bir darbe ile şehîd oldu. Peygamberimizin duâsını alarak, “Eshâb-ı Bedir” sıfatını kazandı. Bu sırada Sehl bin Sa’d sekiz yaşlarında idi. Peygamberimiz yetim kalan Sehl’e Bedir savaşında kazanılan ve dağıtılan ganimetlerden babasının hissesini ayırarak verdi.

Sehl bin Sa’d, Uhud savaşı sırasında yaşı küçük olduğu için bu savaşa da katılamamıştı. Diğer yaşı küçük sahâbîler gibi Medîne’de kalmıştı. Ancak Peygamberimiz yaralandığı haberi Medîne’ye ulaştığı zaman, herkes gibi O da çok üzülmüştü.

Hasır parçası

Bu arada Peygamberimizin sevgili kerîmeleri Hazret-i Fâtıma’nın, babasının yaralanma haberini duyar duymaz hemen O’nun yanına koştuğunu ve yardım etmeye başladığını, Sehl bin Sa’d, şöyle bildirmektedir:

– Resûlullah efendimizin Uhud savaşında yaralandığı haberini duyduğumuz zaman çok üzüldük. Kızı Hazret-i Fâtıma’nın bir kalkan içinde su getirerek Peygamberimizin yaralarından akan kanları temizlediğini, bir hasır parçasını yakarak küllerini Peygamberimizin yaralarının üzerine sürdüğünü bizzat gördüm.

 

Sehl bin Sa’d, Hendek savaşına da yaşı küçük olduğu için katılamadı. Çünkü bu sırada on-onbir yaşlarında idi. Fakat hendeğin kazılmasında sahâbilere çok yardımcı oldu. Bütün sahâbilerin hizmetlerinin hepsine koşardı. Ayrıca hendek kazımında da yardımcı olur, Peygamberimizin yanından hiç ayrılmazdı. Her an O’nun hizmetinde bulunurdu.

 

Sehl bin Sa’d, Hendek’te gördüklerini anlatırken der ki:

– Hendek’te Peygamberimiz ile hep beraber idim. Onlar hendek kazıyor, biz küçük yaştakiler omuzlarımız üzerinde toprak taşıyorduk. Bu sırada Resûlullahın şöyle duâ buyurduğunu işittim:

“YâRabbî! Bütün hayat, âhiret hayatıdır. Muhâcir ile Ensârı mağfiretine (afvına) nâil eyle.”

 

Cemaat çoğaldı

Sehl bin Sa’d, Peygamberimizin bir emir ve isteği olduğu zaman hemen yerine getirir, hiç bir zaman geciktirmezdi. O’nun bu durumunu Hazret-i Sehl’in oğlu Abbâs şöyle anlatmaktadır:

 

“Peygamberimiz hutbe okuyacağı zaman hurma ağacından bir direğe yaslanır öyle okurlarmış. Bir gün Resûl-i ekrem buyurur ki:

– Artık cemaat çoğaldı, bir şey yapılsa da üzerine otursam.

 

Bunu duyan babam (Sehl bin Sa’d) hemen, okun yaydan fırladığı gibi kalkmış ve gitmiş.

 

Kısa bir zaman sonra minberin direklerini getirmiş. Yalnız babamın getirdiği bu direklerin kendisinin veya bir başkasının hazırladığı hakkında bilgim yoktur.”

 

Daha sonra Sehl bin Sa’d’a, Peygamberimizin minberi hakkında suâl sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:

– Ben minberin hangi ağaçtan, hangi tarihte, hangi gün yapıldığını, hangi gün kurulduğunu, Peygamberimizin ilk defa o minberden hangi gün hutbe okuduğunu ve oturduğunu bilirim.

 

Sehl bin Sa’d, Peygamber efendimizin cömertliğini, kendi ihtiyacı olan bir malı isteyen herkese verdiğini şöyle anlatmaktadır:

Kadının biri Peygamberimize gelir, yanında getirdiği ve kendi eli ile dokumuş olduğu güzel bir elbiseyi uzatarak der ki:

– Ey AllahüteâlânınResûlü, bunu sizin için bizzat kendi elimle dokudum, ne olur onu kabûl ediniz.

 

Peygamberimizin de bu şekilde bir elbiseye ihtiyacı vardı. Bu hediyeyi kabûl ederek içeri girdi ve hemen giydi. Daha sonra dışarı çıktı.

 

Giymek için istemedim

Bu sırada Peygamberimizin ziyâretine gelenlerden biri, bu elbiseyi görerek:

– Ey AllahüteâlânınResûlü! Bu ne kadar güzel bir elbise, bunu bana verseniz, dedi.

 

Peygamberimiz hemen içeri girerek elbiseyi çıkardı ve isteyen sahâbîye verdi. Diğer ziyâretçiler, elbiseyi isteyen adama sitem ederek:

– Hiç de iyi etmedin, Peygamberimizin bu elbiseye çok ihtiyâcı vardı. Sen onu istemekle doğru bir hareket yapmadın. Bilirsin ki, Hazret-i Peygamber kendisinden bir şey istiyenleri hiç reddetmez ve geri çevirmez, dediler.

 

Elbiseyi isteyen kişi ise şöyle cevap verdi:

– Ben bu elbiseyi giymek için istemedim. Aksine, o benim öldüğüm zaman kefenim olacaktır.

 

Sonra öldüğü zaman bu elbiseyle kefenlendi ve gömüldü. Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu:

– Mü’minin; îmân sahibine karşı vaziyeti, bir kafanın vücuda karşı vaziyeti gibidir. Îmân sahibinin her derdi diğer bir mü’mineızdırap verir. Nasıl ki kafanın her derdi bütün vücudu üzüntüye uğrattığı gibi.

 

Sehl bin Sa’d diyor ki:

Birgün biri Peygamberimize gelerek dedi ki:

– Ey AllahınResûlü! Allahüteâlânın ve insanların, beni sevecekleri bir işi bana öğretir misin?

Bunun üzerine, Resûlullah efendimiz buyurdu ki:

– Dünyadan yüz çevir ki, Allahüteâlâ da seni sevsin. İnsanların eline bakma ki, onlar da seni sevsin.

Dünyanın kıymeti

Sehl bin Sa’d şöyle anlatıyor:

Peygamberimiz, birgün bir topluluğa dünyanın boş, gerçek hayatın âhirette olduğunu anlatmak için onları bir koyun ölüsünün başına götürerek buyurdu ki:

– Şu gördüğünüz koyun ölüsünün, sahibi yanında bir kıymeti var mı?

Eshâb-ı kirâm:

– Onun bir kıymeti olmadığı için onu buraya attı, diye arz ettiler.

 

Bunun üzerine Peygamberimiz buyurdular ki:

– Nefsim yed-i kudretinde olan Allahüteâlâyayemîn ederim ki, bu dünya, koyunun sahibi yanında olan kıymetinden ziyâdeAllahüteâlâ katında değerli değildir. Eğer dünyanın Allahüteâlâ katında bir sivrisinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, Allahüteâlâ ondan (dünyadan) kâfire bir yudum su içirmezdi.

 

Hazret-i Sa’d, EnsârınHazreckabîlesi kolundandır. Babasının ismi Sa’d bin Mâlik olup, hicretten önce Müslüman olmuştur. Sa’d, dört halîfe devrinde çeşitli savaşlara katıldı. Gittiği şehirlerde yeni Müslüman olanlara dîn bilgilerini öğretti. 712 yılında Medîne’devefât etti.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.