Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yer Altındaki Maden ve Definelerin Zekatı

6 yıl önce
1.208 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Yer Altındaki Maden ve Definelerin Zekatı

Bir Müslümanın veya zimmînin haraç veya öşür arazîde bulduğu altın, gümüş, kurşun gibi bir madene -ister bulunan bu matabiî bir halde bulunsun, isterse (önceki) câhiliye devri insanlarca gömülenlerden olsun- (Arapça’da) rikâz denir. Rikâz denilen maden veya definelerin -yalnızca bulunmalı- beşte biri (zekât olarak) verilir.
Rikâzdan elde edilen gelirler, harb ganimetlerine eklenir ve devlet tarafından sadece fakir fukaraya ve zekât verilmesi îken şâir yerlere tahsis olunmayıp bütün halkın yararına sarf edilir.

 

Öşür Arazî: Fethedilen bir ülkenin insanları kendi rızalarıyla İslâm’a girmişler ve ellerindeki arazileri de kendi mülkiyetlerine geçirilmişse veya fethedilen ülkenin arazileri islâm mücahidlerinin mülkiyetlerine geçirilmişse bu gibi arazilere öşür arazisi denir. Bu arazilerden onda bir oranında öşür alındığı için bu isimle anılır

Haraç Arazî: Anlaşmayla veya üstünlük sağlamak suretiyle fethedilen ve arazîsi oranın yerlisi bulunan gayr-i müslim halka temlik edilmişse, bu gibi arazilere haraç arazî denir. Bu arazîlerden zekât değil haraç adı altında uygun görülecek bir vergi alınır.

 

 

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.