Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Zekat Kimlere Verilir

7 yıl önce
1.045 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Zekat Kimlere Verilir 

Zekât Allah Teâlâ’nın, “Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak ancak yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memura, gönülleri İslâm’a ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihad edenlere ve yolcuya mahsustur. Tevbe süresi 60. mealindeki âyet-i celilesinde belirttiği sekiz sınıf insana verilir.

Bu sekiz sınıfa, zekât iki şartla verilir: Birincisi, Müslüman olacak; ikincisi bu sınıftan olanların, zekât verenin babası, oğlu, veya geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselerden olmaması gerekir. Bu sekiz sınıftan herhangi biri tercih edilerek verilir.
Fakir (yoksul), elinde nisab miktarından az mala sahip kimselere denir.
Düşkün, herhangi bir mal varlığı bulunmayan kimselerdir ki, onların durumu fakirlerden daha kötüdür.
Zekât toplayan memurlara, imamın (devlet reisinin) emriyle zekât verilebilir.
Gönülleri İslâm’a ısındırılacak olanlar ise, Rasûlullah (Aleyssalâtü vesselam)’İslâm’a girsinler veya İslâm üzere kalsınlar diye yahut da kendi milletlerini İslâm’a çağırsınlar diye zekât verdiği kimselerdir.
Kölelere gelince bunlar, efendilerine bir miktar mal vermek sûretiyle âzâd olunacakları hususunda efendileriyle sözleşmiş olan kimselerdir. İslâm dini, kurtulmalarını temin için bunlara da ;zekâttan pay ayırmıştır.
Borçlu o kimsedir ki, borçlanmış ve fakat borcunu ödeyemeyecek durumda kalmıştır.
Allah yolunda (çalışıp cihad edenler) ise devlet reisinin, îlâ-i kelimetullah için kendilerini muharebeye hazırladığı askerlerdir.
Yolcuya gelince bunlar, elinde ne var ne yok tüketmiş, (memleketine), mal ve ailesine kavuşamayacak derecede yolda kalmış olanlardır. Ülkelerinde çokça mal ve mülke sahip bulunsalar bile bunlara zekât verilir.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.