Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

TEMETTÜ HACCI

3 sene önce
950 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

TEMETTÜ HACCI 
Temettu’un Mânâsı
Temettü’; istifade etmek, yararlanmak ve faydalanmak demektir. Şer’an ise hac zamanında mîkat yerinde sadece umre için ihrama girmektir. Umre için yapılması gerekenleri tamamladığında veya bu vazifelerin çoğunu yaptığında hac için ihramlanmış olur.

Temettü’nün Hükmü
Yalnızca hac farizasını yapmaktan ve sadece umre yapmaktan temettü’ haccı yapmak daha efdaldir.

Temettu’nun Yapılışı
Temettü şöyle yapılır: Mîkatta ihrama girilir. İki rek’at ikam namazından sonra:
“Allahümme inni ürîdü’l-umrete fe yessirhâ li ve tekabbelhâ minni – Allah’ım, ben umre yapmak istiyorum, onu bana kolay eyle ve benden kabul eyle,” diye söylenir. Sonra Mekke’ye girinceye tadar telbiye okunur ve umre için tavaf yapılır. İlk tavafta telbiye ye son verilir, sonra iki rek’at tavaf namazı kılınır, sonra Safa ile Merve arasında yedi kere sa’y edilir. Sonra saç tıraş edilir veya kısaltılır. Bu işler yapıldıktan sonra ihramdan çıkılmış ve kadın da dahil herşey helâl olmuş olur.
Zilhiccenin sekizinci gününde -ki buna daha önce de belirtildiği gibi terviye günü denir- Haram bölgesinde hac farizasını yapmak üzere ihrama girilir ve daha önce de belirtildiği üzere hac vazifesini yerine getirir.

Şükür Kurbanı
Bu hacca niyet eden kimsenin bayram günü Akabe cemresini taşladıktan sonra bir koyun kesmesi veya (büyük baş hayvanlardan) bir sığırın yahut bir devenin yedide birine iştirak etmesi gerekir. Bunları temin edemediği takdirde, bayram günü gelmeden Önce üç gün ve hacdan döndükten sonra da yedi gün. oruç tutar. Nitekim Kıran haca bahsinde de bunu bildirmiştik. Kurban bayram günü gelmiş ve hâlâ bu üç günlük orucu tutmamışsa; oruç ve sadaka kâfi gelmez, bir koyun kesmesi gerekir.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.