Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Muhyiddin-i Arabinin Geleceğini Haber Vermesi

2 sene önce
849 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Gavs’ul A’zam Seyyid Abdûlkadir Geylani (ks) Hazretleri, bir gün en önde gelen talebelerinden Cemaleddin Yunus bin Yahya’yı yanına çağırarak; “Benden sonra, benim künyem olan muhyiddin isminde, Allah-u Teâla’nın جل جلاله çok sevdiği evliyasından bir kimse gelecektir. Bu hırkamı ona teslim edersin.” buyurdu.
Yunus bin Yahya, uzun yıllar sonra talebesi olan Muhyiddini Arabi Hazretlerine, hocasının vasiyeti olan o hırkayı teslim etti. Muhyiddin Arabi Hazretleri, zamanında, ilminden ve feyzinden istifade etmek için kendisine müracaat edilen belli başlı büyük âlimlerden oldu. Şam, Irak, Cezire ve Anadolu taraflarında seyahat etti. Konya’ya gelip, Selçuklu Sultanı tarafından çok ikram ve hürmet gördü. Sultanlardan kendisine birçok tahsisat tayin olunduğu ve hediyeler gönderildiği halde, hepsini fakirlere dağıtırdı.
Sofiyye-i aliyyeden ve kelam âlimlerinden olan Sadreddin-i Konevi’nin hocası ve üvey babası oldu. Hocasının üstadı olan Abdulkadir-i Geylani Hazretleri’nin (ks) hırkasını üvey oğlu ve talebesi olan Sadreddin-i Konevi’ye giydirdi.

Gavs’ul A’zam Seyyid Abdûlkadir Geylani (ks) Hazretleri, bir gün en önde gelen talebelerinden Cemaleddin Yunus bin Yahya’yı yanına çağırarak; “Benden sonra, benim künyem olan muhyiddin isminde, Allah-u Teâla’nın جل جلاله çok sevdiği evliyasından bir kimse gelecektir. Bu hırkamı ona teslim edersin.” buyurdu. Yunus bin Yahya, uzun yıllar sonra talebesi olan Muhyiddini Arabi Hazretlerine, hocasının vasiyeti […]

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.