Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Namaz İçin Siper Edinmek

5 sene önce
979 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Namaz İçin Sütre (Siper) Edinmek ve Namaz Kılanın Önünden Geçenlere Engel Olmak

Namaz kılan bir kimsenin parmak kalınlığında, bir zira’ yanıt daha fazla kalınlıktaki bir sütreyi (siperi önüne) dikmesi müstehaptır. *1 Sütreye yakın durmak, yani tamamen karşısına almayıp kaşlarından birinin hizasına dikmek sünnettir.
Dikecek bir şey bulunamazsa uzununa bir çizgi çizilir. Bir kısmı, hilâl şeklinde enine (bir çizgi çizilmelidir) dediler. Aslında önünden geçene mâni olmaya kalkışmamak müstehaptır. İşaret veya tesbih söyleyerek geçene engel olunmasına cevaz verildi. (Geçene engel olmak için bu zikrolunan şeylerin) ikisini birlikte kullanmak mekruhtur. Erkekler namazda okurlarken seslerini yükselterek, kadınlar da işaretle veya sağ elinin parmaklarıyla sol elinin üzerine vurmak suretiyle önlerinden geçene mâni olurlar. Kadınlar, fitneye sebep olacağı için, seslerini yükseltmezler. (Namaz kılanın önünden) geçen kimseye fiilî müdâhaleyle engel olunmamalıdır.

 

*1 Rivayet olunduğuna göre Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam): “Bir okla da olsa sütre edininiz” buyurmuşlardır. Peygamber (Aleyhissalâtü vesselam), diktiği bir değneğe doğru namaz kılardı.
Peygamber (Aleyhissalâtü vesselâm)’e, namaz kılanın sütresiyle ilgili sorduklarında: “Devenin eyerinin arkasındaki çubuk gibidir” buyurmuşlardır. Bu çubuğun yüksekliği yolcunun başının hizasına kadardır. Ömer b. Hattab (Radıyallahu anh) şöyle demiştir: “Eğer namaz kılan kimse namazından neyin eksilteceğini bilseydi, mutlaka namaz kılarken sütre edinirdi.” İbn Mes’ûd (Radıyallahu anh) da şöyle buyurmuştur:
“Namaz kılanın önünden geçen kimse adamın namazının yarısını keser alır.”

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.