Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Şahı Nakşibend Hazretlerinin Hz. Pir’ den Feyizlenmesi

5 sene önce
7.768 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Şahı Nakşibend Hazretlerinin
Hz. Pir’ den Feyizlenmesi

Şeyh Arifibillâh Abdullah Belhî, “Havariu’l Ahbab fî Marifetil Aktab” adlı kitabın 25. babında; “Kutbu-l ibad, Gavsu’l Bilad Muhammed Nakşibendî (ks)” bahsinde anlatıyor: Havaceği Sermest’in ağzından işittim ki; Buhara’da oturan kâmil şeyhlerden işittiğini şöyle anlatmıştır:
Hazreti Gavsu’l Azam (ks) bir gün yüksek bir yerde cemaatle beraberken, Buhara tarafına yöneldi ve seçkin olan’ın kokusunu koklayıp buyurdu. Vefatımdan 157 sene sonra Bahaeddin Muhammed Nakşibendî isminde, Muhammedî meşrepte, kalenderî bir zat dünyaya gelecek ve velayetimin özellikleriyle kemal bulacak” Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks)’nin dediği gibi de oldu.
Anlatılır ki; Hazreti Şah-ı Nakşibendî, Şeyh Seyyid Emir Külal’a bağlanınca, Seyyid Emir Külal, kendisine Allah’ın zikriyle meşgul olmasını emretti. Ancak, Şahı Nakşibendî’nin kalbinde “İsm-i A’zam’ın nakşı bir türlü mümkün olmadı. Bu yüzden Şah-ı Nakşibendî’de derin bir darlık meydana geldi. Kırlara çıktı. Hızır’ın ona doğru geldiğini gördü. Ona yönelip selam verdi. Hızır (as), ona;
“Ey Bahaeddin! Sana Gavs’ul A’zam’a yönelmeni tembihlerim. Onun bereketiyle hemen feyiz bulursun.”
Şahı Nakşibendî (ks), o gece rüyasında insanların ve cinlerin gavsı Şeyh Abdûlkadir Geylani (ks)’yi görür. Hz.Gavs’ul A’zam, eliyle Şah-ı Nakşibendî’nin göğsüne işaret ederek, sırrıyla onun batınına “İsm-i A’zam’ı nakşetti. Zira beş parmak, Allah’ın İsm-i Azam’ının yazılışına benzer ve Hazret-i Şah- ı Nakşibendî, kalbinde Allah’ın جل جلاله isminin yazıldığını görür.
Şah-ı Nakşibendî’nin diyarında bu olay meşhur olunca kendisine bu husus sual edildi. Hazret-i Şah şöyle dedi; ”Bu, Gavs’ul A’zam’ın bana ihsanda bulunduğu gecedeki feyizlerden ve yardımlardan biridir. O geceden sonra önceki halime nispeten halimde fazlalık gördüm.
Şahı Nakşibendî’nin bu isimle meşhur olması Hazret-i Gavs’ul A’zam’ın, İsm-i Azam’ı onun kalbine nakşetmesinden dolayıdır. Bu nakış, Hazret-i Şah’ın hizbine devam eden isteklilerin de kalplerine yazılır.
Şah-ı Nakşibendi’den, Hazreti Gavs’ul A’zam’ın; “Ayaklarım bütün evliyaların omuzları üzerindedir sözü hakkında ne dersiniz?” diye sordular. Şahı Nakşibendî, cevaben şöyle dedi: “Hazret-i Gavs’ul A’zam’ın ayakları benim gözüm ve basiretim üzerine olsun.”
Efendimiz صلى الله عليه وسلم bir hadis-i şeriflerinde: “Her ümmetin içinde kendisine ilham edilen evliyalar vardır” buyurmaktadır. Gavs’ul A’zam da onlardan biridir. Kendi zamanında ve sonraki zamanlarda, tasarruf izni onun elindedir. Her şeyhe kıyamete kadar himmetler ve feyizler onun vasıtasıyla ulaşacaktır.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.