Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hazreti Şeyhin Doğduğu Bölge ve Zaman

3 sene önce
1.441 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hazreti Şeyhin Doğduğu Bölge ve Zaman
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), miladî takvime göre 1077 – 1166 yılları arasında yaşamıştır. Miladi yıla göre 89 yıl bu âlemde hayat sürmüştür. Hicri takvime göre ise 470 – 561 yılları arasında yaşamıştır. Hicri yıla göre ise 91 yıl yaşamıştır. Aradaki bu fark, hicri takvim ile miladi takvim arasındaki zaman farkından kaynaklanmaktadır.
O, İran’ın Geylan şehrinde dünyaya gelmiş, dolayısı ile doğduğu yere nispet edilerek “Geylani”, veya “Cili/Cilani” diye ünlenmiştir. Muhterem dedeleri, ehl-i beyte karşı artan baskılardan dolayı, Medine’den ayrılarak İran topraklarına doğru hicret etmiş ve Geylan şehrine yerleşmiştir.
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), Abbasilerin son dönemleri ile Selçukluların zamanında yaşamıştır. Melikşah, o dönemler Selçukluların sultanı idi. 2. Haçlı saldırısı onun gençlik dönemlerinde meydana gelmiştir.
Onun yaşadığı dönemde her ne kadar siyasi ve ekonomik hayat kötü ve çalkantılı olsa da, ilmi hayat çok canlıydı. Beyhaki, İmam-ı Kuşeyri, Ebu İshak eş- Şirazi, İmam’ul- Harameyn el-Cüveyni, onun döneminde yaşayan âlimlerden sadece bir kaçıdır.

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.