Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz.Pir’in Manevi Alemdeki Derecesi

5 sene önce
2.222 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hz. Pir’in Manevi Alemdeki Derecesi

Ebu Amr Osman Sayrafîni dedi ki: “Allah’a yemin olsun ki, Allah Teâla جل جلاله bundan önce mevcudatta Evliyadan Şeyh Muhyiddin Abdulkadir (ks) gibisini izhar etmedi ve bundan sonra da onun gibisi zuhur etmez”. Onun kerametleri cevherlerden meydana gelmiş bir biri ardına dizilmiş ilmekler gibidir. Bizden bir kimse bu hususta her gün bir şey saymak istese yapabilirdi.
Şeyh Salih Ebu Muhammed Abdulhak Huzeymî dedi ki: “Şeyh Abdûlkadir ‘i (ks) kürsünün üzerinde şöyle derken işittik;
“Ey doğusuyla batısıyla yeryüzü ahalisi ve ey gök ehli! Allah Teâla جل جلاله buyurdu ki; “Sizin bilemeyeceğiniz daha neler yaratacak” (Nahl; 8) Ben de sizin bilemediklerinizdenim.
Ey doğusuyla ve batısıyla yeryüzü ahalisi! Gelin benden öğrenin.
Ey Irak ahalisi, haller benim yanımda evde asılmış bir elbise gibidir. Hangisini dilersem onu giyerim. Yapmanız gereken selamettir, teslimiyettir. Yoksa sizlere, karşı gelemeyeceğiniz ordularla gelirim.
Ey evlat! “Benden bir söz işitmek için bin yıllık mesafeye sefer et”.
Ey evlat! Velayetler velilikler işte burada, dereceler işte burada. Hırkalar meclisimde dağıtılır. Allah Teâla’nın جل جلاله yarattığı ne kadar Nebi veya Veli varsa benim meclisimde mutlaka hazır bulunmuştur. Hayatta olanlar bedenleri ile ölmüş olanlarda ruhları ile.
Ey evlat! ‘’Kabrinde Münker ve Nekir sana geldiklerinde onlara sor da sana benden haber versinler.”
Bundan başka diğer şeyhlerden muttasıl bir senetle rivayet ettiler ki; Şeyh Abdûlkadir’den bir keramet görmeyi isteyen kimse istediği zaman mutlaka görmüştür. Bazen harikulade yüce işler, ulvi marifetler, mevcudatta yerine gelen tasarruflar onda birden vuku bulurdu. Temkinde şüphesiz köklü, sağlam kadem idi. Bundan başka daha sayısı çok, anlatması uzun faziletler sahibi idi.
Şeyh Ebu Muhammed Abdullatif b. Zahir Bağdadî Sûfî dedi ki: “Şeyhimiz Muhyiddin Abdulkadir (ks) azametli bir sohbet yaptığı zaman hemen peşinden: “Allah جل جلاله hakkı için “Doğru söyledin” deyin. Muhakkak ben kendisinde şek olmayan bir yakin ile konuşuyorum. Konuşturuluyorum da konuşuyorum. Bana veriliyor da dağıtıyorum. Emrediliyorum da yapıyorum. Ahde sorumluluk bana emredenin üzerinedir. Diyet de öldürenin üzerinedir. Beni yalanlamanız dinleriniz için vaktin zehri, dünyanızın ve ahiretinizin ise zayi olmasına sebeptir. Ben kılıç ustasıyım. Ben çok öldürenim. “Allah, sizi kendisinden sakınmanız hakkında uyarmaktadır.” (Ali İmran; 28) Eğer dilimde şeriatın dizginleri olmasaydı size yediklerinizi ve evlerinizde biriktirdiklerinizi haber verirdim. Siz benim elimde billur şeffaf kaplar gibisiniz. Sizin içinizdekileri de dışınızdakileri de görürüm. Eğer dilimde hükmün dizginleri olmasaydı Yusuf’un ölçeği içindekileri bildirirdi. Fakat ilime delil ile itibar edilir” dedi”

Reklam
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.