Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hz.Abdülkadir Geylani’nin Çok Önceleri Yaşamış Bir Çalgıcıyı Diriltmesi

5 sene önce
6.990 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 5 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Hz. Abdülkadir Geylani’nin Çok Önceleri Yaşamış Bir Çalgıcıyı Diriltmesi

Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks), bir gün bir mahalleden geçerken Müslüman biriyle Hristiyan birinin tartıştığını gördü. İkisinin neden mücadele ettiklerini sordu. Müslüman olan dedi ki: “Bu Hristiyan; “Bizimpeygamberimiz, sizin peygamberinizden daha üstündür” diyor. Ben de: “hayır, bizim peygamberimiz sizin peygamberinizden daha üstün!” diyorum Gavsu’l- Âzam, Hristiyan olana dedi ki; ”Sizin nebiniz Hz.İsa’nın bizim nebimiz Muhammed’den daha üstün olduğunu hangi delille ispat ediyorsun?” Hristiyan şöyle cevap verdi: “Bizim nebimiz ölüleri diriltirdi.” Gavs’ul A’zam da dedi ki:
”Ben nebi değilim. Hz.Muhammed’e tabi olanlardanım. Şayet ölüyü diriltirsem bizim nebimiz Hz.Muhammed Mustafa’ya iman eder misin? “ Hristiyan: ”Evet!” dedi. Gavsu’l Azam dedi ki: “Bana çürümüş, eski bir kabir göster, bizim nebimiz Hz.Muhammed’in üstünlüğünü göreceksin” dedi.
Bunun üzerine Hristiyan adam, Gavs’ul A’zam’a çok eski bir kabir gösterdi. Gavs’ul A’zam Hristiyan adama dedi ki: ”Sizin nebiniz ölüyü diriltirken hangi kelam ile hitapta bulunurdu?” Hristiyan cevaben dedi ki; “Bizim nebimiz ölüye; “Allah’ın izniyle kalk (Kum Biiznaillah)” derdi. Gavs’ul A’zam Hristiyan’a şöyle dedi:
“Bu kabrin sahibi dünyada iken şarkıcı idi. İstersen onu şarkı söylüyor olduğu halde dirilteyim” dedi. Hristiyan da: “Tamam” dedi. Gavs’ul A’zam kabre yöneldi ve: “Allah’ın izniyle kalk” dedi. Kabir yarıldı, ölü diri olarak, şarkı söyleyerek kalktı. Hristiyan bu kerameti ve bizim nebimiz Peygamberimizin üstünlüğünü görünce, Gavs’ul A’zam’ın vesilesiyle Müslüman oldu.
Hz. Pir Abdûlkadir Geylani (ks)’ye Allah-u Teâla جل جلاله “Hay” ismi ile
tecelli etmiştir. O yüzden Gavs’ul A’zam “dört hay evliyadan biridir.” Onun bir ismi de “Muhyiddin”dir. Dini ihya ettiği için bu ismi kendisine vermişlerdir. Kendi zamanında yüz binlerin ölü kalblerini vaazlarıyla ihya etmiştir.